Dieta wegetariańska, a wegańska – czym to się różni?

Trudno traktować diety wykluczające produkty pochodzenia zwierzęcego jako modę. Ich popularność może być związana bardziej z rosnącą świadomością społeczną procesów pozyskiwania produktów odzwierzęcych, aniżeli z trendami modowymi. Wegetarianizm i weganizm często pociąga za sobą szereg innych decyzji, stając się bardziej sposobem na życie.

Czy różnią się te diety, a co mają ze sobą wspólnego? Spieszymy z odpowiedzią.

Wege-diety – problemy z definicją

Na wielu portalach poświęconych ideom i zasadom życia „wege” można odnaleźć różne, nierzadko zaprzeczające sobie informacje. Niektórzy twierdzą, że wegetarianizm dopuszcza jedzenie ryb lub nabiału. Inni zdecydowanie temu zaprzeczają. Słownik Języka Polskiego określa wegetarianizm jako „niejedzenie mięsa”, sposób odżywiania się jedynie pokarmem roślinnym oraz nabiałem. Weganizm natomiast figuruje w słowniku jako dieta wykluczająca wszelkie produkty pochodzenia zwierzęcego. W wielu źródłach odnaleźć można informacje, że weganizm jest odmianą szerzej pojmowanego wegetarianizmu.

Dietetyk – główne obowiązki specjalisty

Do głównych obowiązków dietetyka należy planowanie i nadzorowanie żywienia ludzi, a wszystko to w oparciu o podstawy naukowe.

Dietetycy ustalają sposoby odżywiania przeznaczone dla osób chcących dbać o zdrowie, ale przede wszystkim mogą określać optymalne diety dla osób z konkretnymi schorzeniami, chorobami, problemami. Każdy dietetyk ponadto powinien posiadać zasoby kompetencji, by trafnie oceniać stan odżywienia organizmu pacjenta oraz określać jego zapotrzebowanie na różne składniki odżywcze. Dietetycy uczestniczą w leczeniu nie tylko zaburzeń odżywiania. Ich aktywna obecność wspomaga powrót do zdrowia oraz utrzymania jego stanu w każdej terapii. Specjaliści udzielają również porad osobom, które nie mają problemów ze zdrowiem i chcą ten stan utrzymać jak najdłużej.

Wegetarianizm i weganizm – cechy wspólne

Podstawową cechą wspólną diety wegetariańskiej z wegańską jest niezaprzeczalnie wykluczenie spożywania mięsa w jakiejkolwiek postaci. Posiłki oparte są więc o produkty roślinne. Często wegetarianie i weganie decydują się na tego typu diety kierując się wartościami moralnymi, etycznymi, ekologicznymi, a nawet religijnymi.

Zdaniem wielu dietetyków obie diety, jeśli są dobrze opracowane, sprzyjają zdrowiu, dostarczając organizmowi wszystkiego czego potrzebuje.

Podstawowe różnice pomiędzy wegetarianizmem, a weganizmem

Mimo często podobnych motywów oraz głównych składników żywieniowych, dieta wegetariańska różni się znacznie od wegańskiej. Przede wszystkim wegetarianizm dopuszcza jedzenie produktów pochodzenia zwierzęcego, takich jak nabiał czy jaja, podczas gdy weganizm eliminuje wszelkie odzwierzęce wyroby, nawet miód.

Zdarza się, że weganizmowi przypisuje się też mocniejsze pobudki ideologiczne.

Wegetarianizm i weganizm – warunek podstawowy

Rezygnacja ze spożywania mięsa i produktów odzwierzęcych nie może polegać tylko na odłożeniu kotleta z talerza. Każda dieta (szczególnie wykluczająca jakąkolwiek grupę składników odżywczych) by być zdrową i bezpieczną musi być zbilansowana, zrównoważona i przemyślana. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej doradzić się specjalisty. Dietetyk podpowie jak komponować posiłki wegetariańskie lub wegańskie, by wyszły nam po prostu na dobre. Bardzo ważna bywa też suplementacja diety, która pomoże uniknąć niedoborów potrzebnych organizmowi substancji.