Źródło żelaza

Kiedy przechodzimy na dietę, powinniśmy zadbać nie tylko o jej kaloryczność, bardzo ważne jest także to, byśmy pamiętali o dostarczeniu naszemu organizmowi wszystkich mikroelementów potrzebnych mu do funkcjonowania. Jednym nich jest właśnie żelazo, które wchodzi w skład czerwonych krwinek, wpływa na prawidłowe funkcjonowanie naszego układu odpornościowego i nerwowego, a także zapobiega przedwczesnemu starzeniu się skóry. Organizm człowieka nie jest w stanie samodzielnie wytworzyć żelaza, dlatego powinniśmy dopilnować tego, by znalazł miejsce w naszych posiłkach.

Skutki braku źródeł żelaza w diecie

Niepokojącym może być fakt, że na niedobory żelaza cierpi aż jedna trzecia naszej populacji. Zbyt mała ilość tego pierwiastka w diecie może prowadzić to naprawdę poważnych konsekwencji!

Najbardziej powszechnym objawem braku wystarczającej ilości źródeł żelaza w diecie jest uczucie zmęczenia, a to dlatego, że nasz organizm używa tego pierwiastka do wyprodukowania energii. Inne objawy, które możesz zauważyć to: bladość, bóle i zawroty głowy, zimne dłonie i stopy, częstsze infekcje. Niedobór żelaza wpływa niekorzystnie także na skórę i włosy – stają się suche, mogą nawet zacząć wypadać.

Niedobór żelaza może ostatecznie skutkować anemią (niedokrwistością), czyli chorobą polegającą na zbyt małej ilości czerwonych krwinek we krwi.

Źródło żelaza – czy to wyłącznie mięso?

Mięso jest głównym źródłem dobrze przyswajalnego dla naszego organizmu żelaza, najwięcej znajdziemy go w wątróbce wieprzowej, drobiu oraz chudym czerwonym mięsie. Ważne jest także to, żebyśmy pamiętali, że przyswajalność żelaza zwiększają witaminy C i te z grupy B oraz kwas foliowy.

Czy w takim razie wegetarianie mają w tym momencie powód do zmartwień? Niekoniecznie. Żelazo zawarte w mięsie jest może lepiej przyswajalne, ale nie oznacza to, że nie znajdziemy tego pierwiastka w produktach roślinnych. Jakie warzywa są dobrym źródłem żelaza? Jest ich sporo, możemy wymienić soję, tofu, soczewicę, różne rodzaje fasoli, ciecierzycę, zielone liście warzyw, brokuły, buraki, brukselkę, natkę pietruszki, orzechy, groch, przeróżne pestki i ziarna, kaszę jęczmienną, gryczaną, quinoa, jaglaną, jak również mąkę i kakao.

Jeśli mimo dbania o obecność wymienionych wyżej produktów martwi cię aktualny poziom żelaza w twojej krwi pamiętaj o regularnych badaniach – lepiej zapobiegać niż leczyć!

Źródła żelaza – za dużo także może być niezdrowo

Pamiętaj także o tym, by nie przesadzić w drugą stronę – nadmiar żelaza w organizmie także ma swoje konsekwencje, należą do nich: niewydolność serca, cukrzyca oraz marskość wątroby. Grozi to osobom przyjmującym żelazo głównie z mięsa – zwierzęce źródła żelaza mają tę właściwość, że ów pierwiastek przyswaja się, nawet jeśli w organizmie jest jego wystarczająco.

Jeśli męczy cię liczenie makroelementów i dbanie samemu o jakość i dobre zbilansowanie posiłków, pamiętaj, że zawsze możesz skorzystać z cateringu dietetycznego. Dzięki temu rozwiązaniu zawsze będziesz pewien, że dostarczasz swojemu organizmowi dokładnie tego, czego potrzebuje i nie narazisz się tym samym na niekorzystne skutki nadmiaru czy niedoboru, chociażby właśnie żelaza.