Dieta warzywna

Nie od dzisiaj wiemy, że warzywa powinny stanowić podstawę naszej diety – potwierdza to chociażby piramida zdrowego żywienia, to samo powie nam też dietetyk. Co jednak z dietą opartą jedynie na warzywach – surowych, gotowanych, pieczonych, czy kiszonych? Opinie bywają różne, jedni są całkowicie jej przeciwni, inni natomiast chwalą ją za szybkie efekty i lepsze samopoczucie po jej zastosowaniu? Jak dieta warzywna wygląda w praktyce? W poniższym artykule postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości odnośnie diety warzywnej.

Dieta warzywna – co to?

Dieta warzywna często bywa mylona z wegetarianizmem, bądź weganizmem i choć bliżej jej do tego drugiego, to wciąż nie to samo. Weganie nie są nimi, bo chcą schudnąć – to zazwyczaj ich przekonania, bądź preferencje skłaniają ich do wyboru takiego sposobu odżywiania. Dieta warzywna tymczasem stosowana jest przez krótki okres (ok. 6 tygodni), po czym teoretycznie powinniśmy wrócić do naszej standardowej diety.

Jest to dieta niedoborowa – zakłada wykluczenie dużej części produktów spożywczych, dozwolone są w niej wyłącznie warzywa o niskim indeksie glikemicznym. Stosowana jest zazwyczaj po to, by schudnąć oraz by oczyścić organizm z toksyn. Do jej plusów z pewnością możemy zaliczyć łatwość przygotowywania posiłków (w końcu wymaga od nas jedynie obrania i pokrojenia, ewentualnie jeszcze ugotowania, bądź upieczenia warzyw) oraz to, że dzięki niej wykluczymy ze swojej diety produkty wysoko przetworzone, a także te zawierające dużo cukrów prostych, jak na przykład słodycze. Jej wadą natomiast jest z pewnością to, że będziemy nie dojadać, same warzywa, dodatkowo w małej ilości nie są w stanie zapewnić nam wystarczającej ilości białka i tłuszczy, które naszemu organizmowi są niezbędne do funkcjonowania, dlatego stosowanie diety warzywnej na dłuższą metę może być niebezpieczne.

Dieta warzywna – zrób to bezpiecznie z cateringiem dietetycznym

Dieta warzywna nie jest wskazana dola osób cierpiących na wiele schorzeń, m.in. cukrzycę, choroby nerek, choroby wątroby, anemię, czy nadczynność tarczycy, dlatego, zanim przejdziesz na tę, czy właściwie jakąkolwiek dietę pamiętaj o badaniach i konsultacji z dietetykiem – nawet szczupła sylwetka nie jest warta utraty zdrowia. Zwłaszcza, że przy stosowaniu tak restrykcyjnej diety, bez kontroli specjalisty może czekać cię niechciany efekt jojo.

My, jako catering dietetyczny, możemy zaproponować ci dietę wegetariańską, która z pewnością zadba o wszystkie potrzeby twojego organizmu. Z naszym menu dieta warzywna nie będzie taka straszna, dzięki temu, że jesteśmy w stałym kontakcie z dietetykiem, możesz mieć pewność, że nasze posiłki przygotowywane są z najlepszej jakości składników i dobrane tak, by wpływały pozytywnie na twoje zdrowie i samopoczucie. Pamiętaj, że nie musisz stosować wymyślnych rad z Internetu, możesz zaufać profesjonalistom, którzy opracują dietę warzywną specjalnie dla ciebie, byś mógł cieszyć się smakiem potraw, jednocześnie nie martwiąc się o makroskładniki. Pamiętaj także, że każda dieta nie powinna być tylko chwilową modą – najważniejsza w odchudzaniu jest długoterminowa zmiana starych nawyków na nowe i lepsze, zrób to razem z nami i ciesz się zdrowiem i wymarzoną sylwetką przez resztę życia.