Sekret młodości – zbilansowana dieta

Wielu z nas zgodzi się ze stwierdzeniem, że młodość to dar, którego nie doceniamy dopóki nie jest już za późno. Kolejne lata przeciekają nam przez palce i zanim się zorientujemy po byciu dwudziestolatkami zostaną już tylko nostalgiczne wspomnienia. Młodość w naszym społeczeństwie często występuje jako synonim piękna – gładkiej skóry, zgrabnej sylwetki, pięknych włosów i paznokci. Oczywiście młodość to nie tylko to, co widzimy na zewnątrz, ale także energia, siła i zdrowie, na którym powinno nam zależeć najbardziej. Niestety ludzkość nie poznała leku, który zapewni nam wieczną młodość, mamy natomiast sprawdzone metody przedłużania tego okresu naszego życia. Właściwa dieta i słuchanie potrzeb naszego organizmu jest kluczem do przedłużenia swojej młodości. Dzięki odpowiedniemu odżywianiu się będziemy czuć się młodo dużo dłużej, niż wskazywać na to będzie rok naszego urodzenia.

Co jeść, a czego unikać, by odkryć sekret młodości?

Pierwszym słowem, które powinno przyjść nam do głowy, kiedy usłyszymy wyrażenie dieta przeciwstarzeniowa powinny być antyoksydanty, inaczej przeciwutleniacze. Są to substancje wspomagające nasz organizm w pozbywaniu się wolnych rodników, które uszkadzają komórki naszego organizmu. Owoce i warzywa to główne źródło antyoksydantów w naszej diecie, dlatego bardzo ważnym jest, by zawierały je co najmniej dwa posiłki dziennie. Dodatkowo warto jest również zwrócić uwagę na to w jaki sposób hodowane są nasze warzywa – na przykład pomidory rosnące w słońcu zawierają w sobie dużo więcej likopenu(jednego z najsilniejszych antyoksydantów), niż takie hodowane w szklarni.

Kolejnym ważnym elementem diety przeciwstarzeniowej będzie unikanie żywności mocno przetworzonej oraz cukru rafinowanego i syropu glukozowo-fruktozowego. Z pewnością dla wielu z nas nie będzie to łatwe zadanie, bo szczerze przyznajmy, jaka to radość żyć wiecznie, ale bez słodyczy? Dlatego czasem odpowiedzią może nie być całkowite odrzucenie danych składników i opieranie się jedynie na swojej silnej woli, ale kreatywne szukanie zamienników dla naszych ulubionych ciastek czy dań fastfoodowych. W Internecie roi się od przepisów na zdrowe zamienniki popularnych batonów lub innych produktów kojarzących się z całkowitym przeciwieństwem zdrowego trybu życia, wystarczy tylko wpisać frazę w wyszukiwarkę.

Kolejnym ważnym elementem diety młodości będzie odpowiednie nawodnienie organizmu. Zazwyczaj wiele mówi się o tym, żeby pić wodę, jednak w trakcie dnia zapominamy o tym przekazie i nagle zaczynamy mieć problemy z suchością ust czy pojawieniem się zmarszczek. Pamiętajmy o wodzie, zawsze nośmy ją ze sobą i pijmy, kiedy tylko poczujemy pragnienie. Woda jest podstawą transportu wartości odżywczych w naszym organizmie, bierze udział w procesach trawienia i przemiany materii, a także dzięki niej usuwane są z naszego organizmu toksyny. Przy odwodnieniu nasza skóra stanie się sucha, matowa i pozbawiona blasku, a nasz organizm będzie miał problemy z poprawnym funkcjonowaniem, co może prowadzić do wielu poważnych chorób. Dlatego pamiętaj, żeby zawsze mieć przy sobie wodę i wyrobić sobie nawyk częstego jej picia.