Ranking najpopularniejszych diet na 2022

Sezon wakacyjny zbliża się nieubłaganie, a wraz z nim nasza desperacka walka o zrzucenie zbędnych kilogramów, by móc na słonecznej plaży prezentować się zjawiskowo w nowym kostiumie kąpielowym. Jak zwykle w tym okresie niezwykłą popularnością cieszą się nowości z kategorii diet odchudzających. Ta dieta jest najlepsza dla twojego zdrowia, z kolei stosując tę schudniesz najszybciej, amerykańscy naukowcy ogłosili, że ta dieta jest przełomem w dziedzinie odchudzania.  Przechodzenie na dietę w okresie zwiększonego zainteresowania odchudzaniem ma zarówno wiele wad, jak i zalet. Z jednej strony z pewnością jest w czym wybierać, bo nowe propozycje przychodzą do nas same, z drugiej jednak jeżeli nie mamy doświadczenia z dietą takie internetowe pomysły mogą nam bardziej zaszkodzić niż pomóc. Dlatego specjalnie dla was przejrzeliśmy kilka najpopularniejszych propozycji diet na 2022 rok i wybraliśmy kilka najbardziej obiecujących.

Dieta śródziemnomorska

Czyli najgorętsza dieta na 2022. Po raz czwarty trafiła na podium rankingu U.S. News jako najlepsza dieta na 2022 rok. I to nie bez powodu. Od wielu lat dieta śródziemnomorska uznawana jest za najzdrowszą dietę nie tylko dla tych, którym marzy się szczupła sylwetka. Dzięki przejściu na dietę śródziemnomorską nie tylko zadbamy o nasz wygląd, ale także o nasze zdrowie, co udowodniło wiele badań. Dieta śródziemnomorska obfituje w zboża, warzywa, owoce, zdrowe tłuszcze pochodzące m. in. z oliwy z oliwek oraz ryb. Ograniczamy w niej spożycie czerwonego i białego mięsa oraz nabiału. Dieta śródziemnomorska dodatkowo bogata  jest w bardzo ważne dla organizmu człowieka antyoksydanty, które chronią nasze komórki przed uszkodzeniem. Z badań wynika, że osoby stosujące dietę śródziemnomorską jako podstawę żywienia rzadziej mają problemy z chorobami układu sercowo-naczyniowego.

Dieta fleksitariańska

Nazywana także dietą semiwegetariańską. To ciekawa propozycja, która nie tylko pomoże nam schudnąć, ale także przyczyni się do zwiększenia naszej świadomości w dziedzinie diet wegańskiej i wegetariańskiej. Nie każdy z nas z różnych powodów może całkowicie wyeliminować mięso i produkty odzwierzęce ze swojej diety. Nieważne czy jest to spowodowane chorobą, czy na przykład miłością do serów, restrykcyjne ograniczanie siebie i odmawianie sobie każdej przyjemności nigdy nie będzie sprzyjać odchudzaniu. Odpowiedzią dla tych z nas, którzy chcieliby spróbować „być wege”, ale mimo wszystko nie rezygnować całkiem z mięsa może być właśnie dieta fleksitariańska. Dieta ta zakłada zwiększenie spożycia warzyw, owoców i niemięsnych źródeł białka, jednak nie wymaga całkowitego odrzucenia produktów mięsnych i tych pochodzenia zwierzęcego – powinniśmy jednak ograniczyć ich spożywanie. Dieta ta jest ciekawa, kreatywna i urozmaicona. Dodatkowo nas nie ogranicza – wciąż jeżeli mamy ochotę na kurczaka możemy go zjeść i nie musimy czuć się z tym źle.

Intermittent Fasting

Czyli bardziej „po naszemu” post przerywany. To chyba największy hit 2021 i początku 2022 roku w dziedzinie diety i odchudzania. Post przerywany polega na stosowaniu tzw. okien żywieniowych, czyli okresów w ciągu dnia, w których jemy to co chcemy i kiedy chcemy. Takie okno trwa osiem godzin, po których następuje okres postu. Dodatkowo badania potwierdzają jej skuteczność w porównaniu z tradycyjnym pojęciem diety(post przerywany trwający tydzień jest porównywalnie efektywny co dieta trwająca 3-6 miesięcy). Z drugiej jednak strony badania nad postem przerywanym wciąż trwają i trzeba zgodzić się z tym, że, jak każda dieta redukcyjna, post przerywany niesie za sobą ryzyko napadów głodu, gorszego funkcjonowania fizycznego i umysłowego, a także zmian hormonalnych, dlatego taki sposób odżywiania warto jest najpierw skonsultować z dietetykiem, pamiętajmy także o wykonaniu wszystkich podstawowych badań.