Jak schudnąć w 2022?

Z roku na rok wielu z nas powtarza sobie jedno i to samo postanowienie, które z upływem czasu staje się dla nas coraz bardziej nieosiągalne. W tym roku się uda. W tym roku schudnę. Ty i pewnie wielu innych ludzi wypowiedziało te słowa w podobnym momencie, pijąc szampana i patrząc na fajerwerki z ogniem w oczach. Niestety, zapał opadł wraz z porannym kacem, zbliżają się wakacje, a siłownia jedynie pobiera comiesięczne opłaty za karnet kupiony pod wpływem chwili. Sytuacja może wydawać się beznadziejna, jednak wcale taka nie jest – każdą sytuację można odwrócić, spoglądając na nią pod właściwym kontem. Dlatego nigdy nie myśl o nieudanej diecie jako o porażce, bo ona nigdy nią nie jest. To po prostu kolejne doświadczenie, z którego możesz wyciągnąć wnioski i spróbować raz jeszcze.

Zastanów się dlaczego chcesz schudnąć

Przyjrzyj się sobie i swojemu ciału. Pomyśl co ci się w nim podoba, a co chciałabyś zmienić. Może ostatnio czujesz większe zmęczenie, osłabienie, które jest widoczne na twarzy? Zastanów się dlaczego tak naprawdę potrzebujesz zmian. Być może nie czujesz się atrakcyjna, a może chodzi o ten strój kąpielowy, w którym chciałabyś wyglądać jak ósmy cud świata na tegorocznych wakacjach? Takie spojrzenie na siebie z dystansem pozwoli ci zobaczyć swoje mocne i słabe strony – będziesz wiedzieć, co tak naprawdę chciałabyś w sobie zmienić, a jaka zmiana mogłaby być dla ciebie na gorsze. To pomoże w dalszej drodze.

Ustal sobie cel

Przy diecie ważne jest pozostanie realistą – bądźmy szczerzy, w zdrowy sposób nie jest możliwe schudnięcie kilkunastu kilogramów w kilka tygodni bez efektu jojo. Najlepszym sposobem na rozpoczęcie swojej przygody z odchudzaniem jest ustalenie osiągalnego celu i stopniowe podwyższanie poprzeczki.

Nie krytykuj się

Znaj swoją wartość – to, że masz kilka dodatkowych centymetrów, których wolałabyś się pozbyć nie czyni cię gorszą, brzydszą, czy bardziej leniwą wersją siebie. To, że miałaś ochotę na cheeseburgera w McDonaldzie, albo kilka kostek czekolady nie czyni cię słabą. Ważne jest to, żebyś pamiętała, że jeżeli wciąż będziesz sobie umniejszać, to nawet jeśli osiągniesz wymarzoną sylwetkę nie będziesz wstanie się z niej cieszyć – znajdziesz inne rzeczy do poprawy, kolejne kilogramy do zrzucenia i koło się zamknie.

Dieta to nie kara

Będąc na diecie nie traktuj jej jak przymusu jedzenia sałaty i ograniczenia szczęścia płynącego z jedzenia. Skończ z pojęciami typu „grzeszki”, „cheat day”, bo na dłuższą metę prowadzą one tylko do stwierdzeń typu „porażka”. Ważne jest to, byś na diecie czuła się dobrze, jadła rzeczy, które ci smakują i nie była głodna, inaczej będziesz jedynie wyczekiwała końca tego piekła, a ostatecznie Itak porzucisz swoje plany zrzucenia zbędnych kilogramów.

Ograniczaj z umiarem

Uwierz, że da się czerpać przyjemność z bycia na diecie. Nawet, kiedy starasz się schudnąć możesz jeść to co lubisz – wystarczy tylko prawidłowo obliczone zapotrzebowanie kaloryczne i umieszczenie ulubionych dań w swoim jadłospisie. Całkowite zrezygnowanie z kochanych przekąsek może skończyć się szybkim porzuceniem diety, możesz zamiast tego znaleźć ich zdrowe odpowiedniki, wykazać się kreatywnością, poznać nowe przepyszne składniki, o których wcześniej nie słyszałaś.