Jak nie przytyć na wakacjach?

Wakacje to czas odpoczynku, luzu i beztroski, czas kiedy niekoniecznie mamy ochotę przejmować się trzymaniem diety i łatwiej jest nam sobie po prostu odpuścić, w końcu to jeden z niewielu okresów w ciągu roku, kiedy mamy szansę na prawdziwy odpoczynek. Wyrzuty sumienia często przychodzą do nas dopiero kiedy po urlopie patrzymy w lustro – nasze all inclusive odbija się w wyglądzie naszej sylwetki. Co zrobić, by tego uniknąć? Jak możemy jednocześnie dobrze się bawić na wakacjach i trzymać dietę? Czy to w ogóle możliwe? Przekonajmy się!

Jedzenie na wakacjach

Próbowanie lokalnych przysmaków jest nieodłączną częścią każdego udanego urlopu i nie powinniśmy pod żadnym pozorem z niej rezygnować. Z drugiej strony – co za dużo to niezdrowo. Oczywiście, nikt nie każe nam liczyć kalorii na urlopie, ale pamiętajmy, żeby nie wpaść w drugą skrajność i nie zacząć się objadać, bo nie dość, że odbije się to na naszej sylwetce, to dodatkowo może zepsuć nam urlop. Zbyt duża ilość jedzenia po dłuższym okresie diety może poskutkować nieprzyjemnymi problemami natury gastrycznej, a raczej urlop spędzony w toalecie nie jest szczytem marzeń nikogo z nas. Przy jedzeniu podejmuj racjonalne i zgodne z sobą decyzje – jeżeli masz na coś ochotę, zjedz to, tylko pamiętaj o zachowaniu umiaru. To samo dotyczy alkoholu na wakacjach. Kolorowe drinki to z pewnością rzecz, do której większość z nas ma słabość, ale wszyscy powinniśmy umieć je dawkować i to nie tylko ze względu na ich kaloryczność!

Ruch na wakacjach

To oczywiste, że jedziemy na urlop głównie po to, by odpocząć. Chodzenie na siłownie w trakcie wakacji może być przesadą, chyba że jest to czynność, która sprawia nam przyjemność, wtedy droga wolna, dobrze dla ciebie. Większość z nas jednak nie ma tego szczęścia i teraz pozostaje problem, jak odpocząć w ruchu? Na początek nie wymagaj od siebie codziennego kardio, bądź innych długich sesji treningowych. Odpoczynek od codziennego wysiłku także jest potrzebny, dlatego nie bój się zwolnić trochę tempo. Zamiast treningów możesz na przykład spacerować, dzięki temu pozostaniesz w ruchu i dodatkowo poznasz okolicę. Jeżeli wakacje spędzasz nad morzem czy oceanem możesz więcej pływać, niż leżeć na plaży, w końcu poleżeć możesz sobie tak samo we własnym ogrodzie i to za darmo. Jeżeli planujesz dłuższe zwiedzanie może zamiast samochodu lub transportu publicznego postaw na rower – później sobie za to podziękujesz.

Na wakacjach baw się dobrze

Pamiętaj, że urlop nie zadecyduje o reszcie twojego życia – to że zjadłaś na szybko w fast foodzie, czy dałaś się namówić na kolejny kawałek ciasta nie sprawi, że cała dieta pójdzie na marne. Jeżeli wyjeżdżasz z takim podejściem to możesz sama zrujnować sobie urlop i wrócić do domu z jeszcze gorszym nastawieniem.