Kalkulator kcal

Każdy kiedyś marzył bądź nadal marzy o perfekcyjnym ciele. Jednak mało kto rzeczywiście przeszedł do realizacji tych marzeń, myśląc o tym, że wymaga to nadludzkiego wysiłku, wyrzeczeń i pracy. Jednak w rzeczywistości zrzucenie zbędnych kilogramów nie wymaga poruszenia nieba i ziemi – to dzieje się samo. Jedyną rzeczą, którą powinniśmy zrobić, by zrzucić parę kilo, to dostarczać naszemu organizmowi mniej kcal, niż wydatkujemy na codzienne czynności, pracę czy trening. Tak, to takie proste. „Ale skąd mam wiedzieć, ile kalorii powinienem/powinnam zużywać, by osiągnąć zakładane cele?” – odpowiedź na to pytanie również jest bardzo prosta. Wystarczy, że skorzystasz z kalkulatora kalorii.

O przeliczaniu kalorii powiemy nieco więcej, bo im więcej wiesz, tym lepiej możesz zadbać o siebie. Poznaj parę podstawowych pojęć, które pomogą Ci lepiej zrozumieć potrzeby Twojego organizmu.

Im więcej wiesz — tym lepiej zadbasz o siebie. Kalkulator kcal

BMR – (ang. Basal Metabolic Rate), czyli po polsku PPM to podstawowa przemiana materii, czyli absolutne minimum, jakie musisz dostarczyć swojemu organizmowi, żeby mógł on bezproblemowo funkcjonować. Wszystkie wartości kcal poniżej twojego PPM mogą prowadzić do nieprzyjemnych konsekwencji, takich jak np. osłabienie, bóle głowy, depresja, a w po dłuższym okresie stosowania tego typu diety mogą powodować nawet wiele chorób somatycznych i ostatecznie zakłócić pracę twoich organów. Schodzenie z kaloriami poniżej twojego PPM nie tylko jest niezdrowe, ale też bez sensu, bo może nawet pozwoli  ci zrzucić nadwyżkę kilogramów w naprawdę krótkim czasie, jednak w momencie powrotu do twojego normalnego sposobu odżywiania wiąże się z efektem „jo-jo”, który może sprawić, że ostatecznie skończysz z większą nadwyżką kilogramów, niż na początku twojej przygody z odchudzaniem. Dlatego nie schodzimy poniżej PPM.

CPM – czyli całkowita przemiana materii, czyli suma PPM (wskaźnika tego ile kalorii potrzebujesz, żeby utrzymać pracę swoich organów) i całej nadwyżki, wynikającej z różnych czynników, np. pracy fizycznej, treningów, czy nawet wstawania z łóżka o poranku. W każdym momencie, kiedy nie leżysz, wydatkujesz energię. Pójście do samochodu – bam energia, utrzymywanie pozycji siedzącej – spalasz kolejne następne kalorie itd. Wszystko to składa się na twoje CPM, a ostateczny wynik, jaki uzyskujesz w ciągu dnia to ilość kalorii, które spalasz w ciągu jednego dnia.

Spytasz: „No dobrze, ale co w tych informacjach ma mi pomóc w schudnięciu/zrobieniu masy”, otóż są to informacje bardzo znaczące, jednak nie musisz tego wszystkiego wyliczać samodzielnie i podstawiać do skomplikowanego wzoru z całkami. Zrobiliśmy to za ciebie. Ważne, żebyś rozumiał, skąd biorą się te liczby. Udostępniamy ci profesjonalny kalkulator, który umożliwi ci określenie swoich liczb PPM i CPM. Niezależnie czy chcesz schudnąć, czy zbudować masę mięśniową, są to absolutnie podstawowe informacje. Zapamiętaj: mniej niż CPM — chudniesz, więcej – budujesz masę.