Dieta 1200 kcal – dla kogo jest odpowiednia?

Kiedy wpisujemy w wyszukiwarkę frazę „dieta 1200 kcal”, szukamy gotowych przepisów na niskokaloryczne dania, które pomogą nam jak najszybciej osiągnąć upragnioną wagę. Nie zawsze jednak taka restrykcja jest odpowiednia. Dieta ta, jeśli stosowana nieodpowiedzialnie, może przynieść więcej złego niż dobrego.

Dieta 1200 kcal – po co?

Diety redukcyjne (do których należy także dieta 1200 kcal) stosujemy w celu pozbycia się zbędnych kilogramów i tkanki tłuszczowej w określonym czasie. Spożywając mniejszą ilość kalorii, przechodzimy na tak zwany deficyt kaloryczny – nasz organizm spala ich więcej, niż otrzymuje, a konsekwencją tego jest spalanie przez nasz organizm zgromadzonego w nim tłuszczu, to właśnie dzięki temu chudniemy.

Przez wielu dietetyków i trenerów personalnych ten właśnie sposób jest najlepszy, jeśli mamy określony czas, w którym chcemy schudnąć (dzięki tej metodzie każdy może osiągnąć piękną sylwetkę na wakacje).

Dietę redukcyjną może stosować każdy, niezależnie od preferowanych składników, nie wyklucza ona żadnych produktów, dlatego nadaje się dla wegetarian, wegan, czy tych, którzy jedzą mięso. Przy redukcji nie chodzi o to, co jemy, tylko konkretnie o ilość – ważne jest, by nie przekraczać ustalonej wcześniej dziennej liczby kalorii.

Dieta 1200 kcal – efekty

Pamiętajmy, że dieta 1200 kcal jest dietą skrajnie redukcyjną – wystarczy powiedzieć, że podstawowa przemiana materii (czyli ilość kalorii, która potrzebna jest naszemu organizmowi do funkcjonowania) u dorosłej kobiety to około 1300-1500 kcal. Później dochodzi do tego minimalny wysiłek fizyczny i już mamy około 2000 spalonych kalorii, a nawet nie poszliśmy na siłownię! Dlatego może wydawać się, że dieta 1200 kcal daje nam spektakularne efekty, bo w już w pierwszym tygodniu możemy schudnąć 2kg. Będzie to jednak głównie glikogen i woda, których poziom w naszym organizmie się zmniejszy. Z kolei zakończenie diety i powrót do starych nawyków jedzeniowych prawdopodobnie zakończymy efektem jojo.

Stosowanie diety 1200 kcal przez dłuższy czas może mieć opłakane skutki dla naszego zdrowia, między innymi uczucie zmęczenia, bóle głowy, pogorszenie koncentracji, zawroty głowy. Warto też dodać, że nie jest to też sposób odżywiania, po którym będziemy się czuć najedzeni, wręcz przeciwnie, trudno jest wytrzymać na diecie 1200 kcal, ponieważ towarzyszy nam stale uczucie głodu.

Dieta 1200 kcal dla kogo jest? – catering dietetyczny Częstochowa

Dieta 1200 kcal może być niebezpieczna dla niektórych i dlatego jej funkcjonowanie do wyboru w cateringu dietetycznym może wydawać się nieodpowiedzialne, jednak powinno się ją traktować bardziej jako opcję dla ludzi, którzy chcą wypróbować jakąś dietę pudełkową pomiędzy swoimi regularnymi posiłkami, jest to najtańsza z proponowanych wersji, dlatego, jeśli szukasz dodatku i urozmaicenia swojej diety, nowych pomysłów na zdrowe i smaczne posiłki może to być opcja dla ciebie. Dieta 1200 kcal może być stosowana samodzielnie maksymalnie przez dwa tygodnie, jednak przed przejściem na nią zalecany jest kontakt z dietetykiem. Pamiętaj, że dieta oparta na deficycie kalorycznym powinna być dostosowana tylko do ciebie i obliczona na podstawie twojego dziennego zapotrzebowania kalorycznego, inaczej nie osiągniesz zadowalających efektów i ryzykujesz szybkim powrotem do dawnej wagi.