Dlaczego suplementacja jest podstawą przy diecie sportowców?

Zarówno uprawianie sportu zawodowo, jak i rekreacyjnie, sprawia, że narażamy nasz organizm na duży wysiłek. Zapewne wiesz, że należy to rekompensować odpowiednią dietą. Ale czy zdajesz sobie sprawę, jak ważna jest suplementacja witamin i minerałów?

Dieta dla sportowców

Zacznijmy od początku i od tego, co chcesz osiągnąć. Dobieranie diety pudełkowej w przypadku konkretnych celów treningowych (np. redukcja lub rozbudowa masy mięśniowej) powinno zostać skonsultowane ze specjalistą. Chociażby rozkład makroskładników będzie się znacząco różnił w zależności od tego, co chcesz osiągnąć. Z kolei źle dobrana kaloryczność może sprawić, że cel, zamiast się przybliżyć, oddali się!

Dieta, a wyniki treningów

Twój organizm przy wysiłku jest narażany na stres – każde kilka kilogramów więcej na sztandze to dla niego spore wyzwanie! Stąd potrzeba odpowiednio zbilansowanej diety, którą może ci zapewnić nasz catering dietetyczny z Częstochowy GoodBoxFit. Niestety, nawet jeśli dostarczasz swojemu organizmowi wszystko, czego może potrzebować, w dalszym ciągu to nie wystarcza.

Dlaczego należy przyjmować suplementy?

Sportowcy są szczególnie narażeni na utratę cennych minerałów – ciężkie treningi wiążą się z ich wypacaniem. Dodatkowo w okresie letnim, gdzie temperatury nierzadko sięgają 30 stopni, należy szczególnie mieć na uwadze właściwą suplementację!

Lato to nie tylko upały, ale również częstsze wyjścia ze znajomymi i wyjazdy, podczas których pojawiają się używki, takie jak alkohol. Powodują one wypłukiwanie minerałów, które są konieczne dla prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Co powinien suplementować sportowiec?

Dobór odpowiedniej suplementacji należy zacząć od spotkania z dietetykiem. Specjalista będzie mógł przeanalizować nasz tryb życia, codzienną aktywność i zapotrzebowanie na poszczególne składniki. Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki, będzie mógł zaproponować najbardziej optymalne rozwiązanie.

W naszej diecie pudełkowej dla sportowców, zwróciliśmy również uwagę na zwiększone zapotrzebowanie na białko. Prawdą jest, że ciężko byłoby w samych tylko posiłkach przyjmować jego odpowiednią ilość – na szczęście, z pomocą przychodzą odżywki białkowe. Uzupełnienie codziennej diety w potrzebne białko, pozwoli na zwiększenie wydolności oraz szybsze osiąganie celów sylwetkowych.

Czy suplementacja jest konieczna?

Warto wziąć również pod uwagę negatywne skutki niedoborów w organizmie. Wypłukiwanie minerałów podczas treningów może się wiązać ze skurczami, zmniejszoną wydolnością czy ogólnym osłabieniem. Niedobór witamin prowadzi na przykład do pogorszonej kondycji włosów i paznokci, rozdrażnienia, a także problemów gastrycznych.

Pamiętaj, żeby właściwą suplementację zawsze dobierać pod okiem specjalisty – zachęcamy do przeczytania szczegółów na temat naszej diety dla sportowców.