Czy ma znaczenie jaką wodę pijesz?
Woda to podstawa funkcjonowania naszego organizmu, tutaj nie ma żadnych wątpliwości. Czy jednak istnieje jakaś realna różnica w jakości pomiędzy czystą kranówką a wodą butelkowaną? Producenci tej drugiej z pewnością stwierdzą, że oczywiście, że jest różnica. Czy jednak ma to znaczenie, że ta jest źródlana, ta z kolei mineralna, lepsza z gazem czy bez? Jaka woda przyniesie nam najwięcej zdrowotnych benefitów, a może jest taka, której raczej powinniśmy unikać?
Dlaczego trzeba pić wodę?
Właściwe nawadnianie organizmu to podstawa, od której powinniśmy w ogóle zacząć przechodzenie na jakąkolwiek dietę. Przeciętnie człowiek powinien wypijać ok. 1,5 litra wody dziennie i jest to niezbędne minimum. Dlaczego? Otóż woda pełni w naszym organizmie wiele ważnych funkcji: poprawia funkcjonowanie wątroby i nerek, wspomaga dotlenienie komórek, zwiększa produkcję czerwonych krwinek, czy oczyszcza organizm z toksyn. A to tylko kilka z wielu bardzo ważnych funkcji wody w naszym organizmie. Dodatkowo picie wody wpływa także na naszą skórę, sprawia, że jest ujędrniona i wolniej się starzeje. Picie niewystarczającej ilości wody często prowadzi do uciążliwych migren i osłabienia organizmu, a częste odwodnienia mogą poskutkować niewydolnością nerek czy infekcjami układu moczowego.
Jaką wodę pić?
Tutaj zdania są podzielone. Popularne stwierdzenie mówi, że najlepiej pić wodę mineralną, która zawiera w sobie dodatkowo dużo pomocnych minerałów, które wspierają funkcjonowanie naszego organizmu. Z drugiej jednak strony Światowa Organizacja Zdrowia(WHO) podaje, iż właściwie dla naszego organizmu nie ma różnicy to, czy pijemy wodę z kranu, czy wodę butelkowaną.
Oczywiście picie wody z kranu od zawsze było dosyć kontrowersyjnym tematem. Często podnoszone są głosy, że może być ona w jakiś sposób zanieczyszczona czy występuje w niej duża ilość kamienia. Cóż, prawda jest taka, że woda, która jest w naszych kranach przechodzi szereg testów w oczyszczalniach i spełnia odpowiednie wymogi, inaczej nie zostałaby wpuszczona do obiegu. Z drugiej strony dobrze jest dla pewności zanieść próbkę wody ze swojego kranu do stacji sanitarno-epidemiologicznej, by mieć stuprocentową pewność.
Dlaczego w takim razie w ogóle kupować wodę mineralną? Otóż dostarczy nam ona większej ilości minerałów, czyli będzie stanowić dużo lepsze uzupełnienie diety, niż woda z kranu. Jeżeli zwrócimy uwagę na składy będziemy mogli dobrać odpowiedni rodzaj wody pod swoje potrzeby. Zawarty w wodzie potas obniża ciśnienie krwi, połączenie magnezu i wapnia z kolei dobrze działa na serce.
Woda w butelce – jaką kupić?
W gruncie rzeczy wszystko tak naprawdę zależy od naszych potrzeb – najprościej wybrać wodę źródlaną, która składowo właściwie niespecjalnie różni się od wody z kranu. Możemy też postawić na podobną wodę stołową, która powstaje z połączenia wody źródlanej i mineralnej. Ostatnią grupą wód, na które natkniemy się w sklepach są wody mineralne – warto bliżej przyznać się ich składom, bo zawierają w sobie dużo wartościowych składników odżywczych. Często też lekarze zalecają pacjentom picie specjalnych wód, które pomogą zachować lepszą kondycję organizmu.