Dieta na zdrowe włosy

Marzeniem każdej kobiety jest posiadanie pięknych, długich i zdrowych włosów. Niestety, nie wszystkim nam jest to dane. Na rynku dostępnych jest wiele cudownych szamponów, odżywek, masek czy wcierek, które mają poprawić kondycję naszych włosów już po pierwszym użyciu – każda z nas przynajmniej raz w życiu dała się nabrać i straciła pieniądze inwestując w te magiczne specyfiki. Niestety, jak to często w życiu bywa, jeżeli nam się nie poszczęściło i nie urodziliśmy się z pięknymi, gęstymi włosami to czeka nas dużo pracy, by takie efekty uzyskać. Jeśli chcemy uzyskać najlepsze rezultaty warto jest zacząć dbać o nasze włosy z dwóch stron – pielęgnując je z zewnątrz i odżywiając od środka, stosując odpowiednią dietę i suplementację.

Dlaczego mam słabe włosy?

Jest wiele przyczyn tego, że nasze włosy są słabe, łamliwe, przerzedzone. Do najbardziej oczywistych należą z pewnością wszelkie zabiegi stylizacyjne – kręcenie, prostowanie, suszenie, farbowanie, rozjaśnianie. Jeśli chcemy, by nasze włosy odzyskały blask ważne jest ograniczenie tych zabiegów do niezbędnego minimum, jeśli nasze włosy wolno schną warto przemyśleć zakup suszarki z opcją zimnego nawiewu – w ten sposób wciąż będziemy oszczędzać czas i jednocześnie nasze włosy unikną dalszych uszkodzeń.

Często także słaba kondycja naszych włosów może być związana z chorobami, przez które przechodzimy, dlatego jeżeli chcemy ładnie wyglądać musimy się regularnie badać. Chorobami, których objawem może być słaba kondycja naszych włosów są m. in. choroby tarczycy, toczeń rumieniowaty układowy, zespół policystycznych jajników, anemia, łysienie plackowate, łojotokowe zapalenie skóry, łuszczyca skóry głowy, cukrzyca, choroba Addisona czy trichotillomania. Oczywiście stan naszych włosów nie jest czynnikiem determinującym diagnozę żadnej z tych chorób, jednak pamiętajmy o tym, by siebie obserwować i regularnie robić badania kontrolne, dzięki temu unikniemy przykrych niespodzianek. Warto również pamiętać o tym, że przyczyną wypadania i osłabienia włosów może być także stres.

Nieczęsto mówi się o tym, jak nasza dieta wpływa na kondycję włosów, między tymi dwiema rzeczami istnieje jednak nierozerwalna zależność, w końcu jesteśmy tym, co jemy. Źle na nasze włosy wpłynie wypijanie dużej ilości kawy i mocnej herbaty, a także brak umiaru w jedzeniu Fast-foodów i innych wysoko przetworzonych posiłków. Warto także pamiętać o tym, że wszelkiego rodzaju diety głodówkowe i te, które ograniczają przyjmowanie danych grup pokarmowych z pewnością także przyczynią się do pogorszenia kondycji naszych włosów.

Jaka dieta na ładne włosy?

By odżywić swoje włosy od wewnątrz musimy pamiętać o dostarczeniu i m wszystkich potrzebnych witamin i minerałów. Odpowiedni balans substancji odżywczych, ich właściwości i to, jakie będą rezultaty – prawidłowe ustalenie wszystkich proporcji i znalezienie odpowiedniego jadłospisu może początkujących przyprawić o zawrót głowy, jednak jest to przedsięwzięcie, którego z pewnością na dłuższą metę warto jest się podjąć. Jeśli to dopiero początek naszej przygody ze zdrowym odżywianiem warto jest się w pierwszej kolejności przebadać pod kątem wszelkich możliwych niedoborów i z wynikami owych badań pójść do lekarza specjalisty, najlepiej dietetyka. Jeśli jednak wizyta lekarska i badania na razie nie wchodzą w grę możemy zacząć wprowadzania do naszej diety odpowiednich ilości następujących składników odżywczych:

Białko – czyli inaczej proteiny to podstawowy składnik budulcowy naszego organizmu. Białka są ważne w procesach wzrostu i  regeneracji, a także wspomagają wchłanianie niektórych witamin. W codziennej diecie powinniśmy przyjmować od 1 do 2,5g białka na kilogram masy ciała.

Witaminy A, B, C i D – każda z tych witamin pełni ważną rolę w prawidłowym funkcjonowaniu naszego organizmu i wszystkie poprawiają kondycję naszych włosów – zapobiegną wypadaniu i rozdwajaniu się końcówek.

Biotyna – czyli witamina H, którą znajdziemy w orzechach, migdałach, nasionach słonecznika, drożdżach czy grzybach pomaga przy problemach z łysieniem i siwieniem, możemy sprawdzić czy nie mamy jej niedoboru, kiedy mamy problem z nadmiernym przetłuszczaniem się włosów.

Niacyna – czyli tak zwana witamina PP. Pomaga ona w transportowaniu składników odżywczych do cebulek włosów. Znajdziemy ją w drożdżach, orzeszkach ziemnych, otrębach i rybach.