Zdrowa Częstochowa – catering i dieta oczyszczająca?

Catering – Częstochowa proponuje mieszkańcom miasta i okolic możliwie najlepsze rozwiązania cateringowe. I mowa nie o imprezach okolicznościowych, a o codziennym racjonalnym żywieniu. Powiemy Ci tutaj o zdrowej diecie, która łączy w sobie wygodę opcji dowozu jedzenia z dietą oczyszczającą. A wszystko po to, byś mogła/mógł cieszyć się zdrowiem i dobrą formą.

Na całe szczęście od kilku lat możemy zaobserwować w zmieniającej się obyczajowości wręcz modę na zdrowie. Tendencje tego typu owocują między innymi coraz większą świadomością ludzi i zmieniają ich wybory żywieniowe. O ile częściej, choćby na profilach Instagrama (tak wśród influencerów, jak i millenialsów, czy nastolatków), możemy zobaczyć zdjęcia zdrowych przekąsek zamiast np. fast foodów. Publikujący tego typu treści wpisują się w trendy i jednocześnie promują elementy zdrowego stylu życia. Wiele osób jednak nadal twierdzi, że zdrowa dieta jest albo zbyt czasochłonna do przygotowania albo zbytnio obciąża domowy budżet. Ale i takie problemy od jakiegoś czasu należą już do przeszłości. Zacznij żyć zdrowo już teraz – to możliwe i zaskakująco proste.

Żyj długo i szczęśliwie – jedzenie i ruch

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednie nawyki żywieniowe, dobrze zaplanowana dieta jest jednym z najważniejszych czynników warunkujących zdrowie i dobrą kondycję. W połączeniu z aktywnością fizyczną optymalna dieta stanowi przepis na dobrą formę. Czy wiesz, że badania opisywane na łamach medycznych czasopism wskazują, że nawet chorzy na łuszczycę po włączeniu do swojego życia zdrowej diety i ruchu, utrzymują nieporównywalnie lepsze efekty leczenia i są w stanie nawet zatrzymać objawy choroby? Oczywiście takich przykładów można by mnożyć w nieskończoność. Chcemy jedynie podkreślić, że zdrowa dieta i sport niezaprzeczalnie pozytywnie wpływają na zdrowie, nawet u osób, których dolegliwości pozornie nie są związane z odżywianiem. Ponadto złote połączenie ruchu i odpowiedniego odżywiania to najlepsza profilaktyka prozdrowotna.

Catering – Częstochowa i dieta oczyszczająca

O ile sam catering jest pojęciem szeroko znanym, a jego zalet nie sposób przecenić, o tyle dieta oczyszczająca rozumiana jest różnie. W istocie oczyszczanie organizmu może opierać się albo o rygorystyczne głodówki, albo spożywanie bardzo ograniczonych składników spożywczych (a nawet wyłącznie jednego – tzw. monodiety).

Bywa też tak, że mówiąc o dietach oczyszczających, mamy na myśli wprowadzenie do diety danego składnika pokarmowego (np. błonnika) lub zmianę jego proporcji. Dietami posiadającymi właściwości oczyszczające organizm są na pewno wszelkie diety oparte o warzywa. Mają one niską kaloryczność i niski lub średni indeks glikemiczny. Bardzo często, by wzmocnić procesy oczyszczania, wprowadza się też do codziennej diety soki – warzywne, ale też owocowe (stosunkowo popularne są odmiany wspomnianych wyżej monodiet opartych na spożywaniu wyłącznie soków). Ważne, by było świeżo wyciskane.

Co niezwykle istotnie, bezpośrednim celem diet oczyszczających nie jest zrzucenie wagi, a regulacja przemiany materii oraz właśnie oczyszczanie układu pokarmowego (z konkretnej toksyny lub np. glutenu).

Dieta oczyszczająca – na co trzeba uważać

Podejmując się diety oczyszczającej, najlepiej skonsultować się ze specjalistą. Niekontrolowane choćby przez dietetyka detoksy, mogą doprowadzić do poważnego uszczerbku na zdrowiu. Ucierpieć może gospodarka wodno-elektrolitowa, czy układ odpornościowy. Często przy nieracjonalnych głodówkach pojawiają się omdlenia, uporczywe bóle głowy i inne przykre dolegliwości. W dodatku osoby nastawione na szybką utratę wagi mogą czuć się rozczarowane niemal pewnym efektem jo-jo.

Idealna dieta oczyszczająca nie powinna polegać na głodówce, a na trwałej zmianie nawyków żywieniowych. Wprowadzenie na stałe do jadłospisu składników zawierających witaminy C i E, cynk, beta-karoten, polifenole, czy selen da organizmowi nieporównywalnie więcej dobrego. Co więc jeść? Jak najwięcej surowych warzyw i owoców, pestki, nasiona i orzechy, czy produkty pełnoziarniste.

Nieocenioną pomocą w zapewnieniu sobie źródła dobrodziejstw płynących z dobrze skomponowanej diety o właściwościach oczyszczających jest catering dietetyczny. Stanowi on inwestycję w zdrowie – a ta zawsze zwraca się z nawiązką.