Czy warto stosować suplementy diety?
Źle zbilansowana dieta, szybki styl życia, duża ilość stresujących sytuacji – to jedne z wielu czynników, które mogą wpłynąć negatywnie na nasze zdrowie i samopoczucie. Przez to możemy zacząć odczuwać objawy, które negatywnie wpłyną na komfort naszego życia. Jednak telewizja i inne media wciąż usilnie próbują nas przekonać, że wystarczy jedna tabletka dziennie, by wszystkie nasze dolegliwości zniknęły jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki. Niestety, nic bardziej mylnego – nie jesteśmy w stanie naprawić niekiedy nawet lat złego odżywiania się, miesięcy stresu i niedojadania suplementacją witaminy C. Chociaż z drugiej strony z pewnością branie witamin nie powinno nam zaszkodzić, jednak wszystko powinniśmy robić odpowiedzialnie. W końcu na pogorszenie się kondycji naszej skóry czy włosów, przewlekłe zmęczenie albo spadek kondycji mogą mieć wpływ nie tylko niedobory. Czy jednak warto stosować suplementy diety? Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, ponieważ każdy organizm jest inny, a pod samą nazwą „suplementy” kryje się wiele różnych substancji o całkowicie odmiennych działaniach.
Czym są suplementy diety?
Suplementy diety to właściwie dosyć dyskusyjny temat – z definicji nie są lekami, a więc ich producentów nie obowiązują rygorystyczne zasady, których powinni przestrzegać wypuszczając je na rynek. Suplement diety w sumie rzeczy nie musi mieć ulotki z wypisanymi zasadami stosowania, a ilość substancji czynnej na opakowaniu może się różnić od tej w samym produkcie. Tak więc czy suplementy diety to jedno wielkie oszustwo? Jak to często w życiu bywa, na to pytanie także nie ma jednoznacznej odpowiedzi – wszystko tutaj zależy od producenta, dlatego ważne jest to, by w przypadku kupowania suplementów diety szukać sprawdzonych marek, które z pewnością nie naraziłyby swojej reputacji na szwank wypuszczając niesprawdzone produkty. Pamiętajmy także o tym, że suplementy diety nie powinny być traktowane jako zastępstwo dla zdrowej, wartościowej diety – powinniśmy je raczej traktować jako dodatkowe wspomaganie, wtedy, kiedy sytuacja tego wymaga, nie jako zastępstwo dla zdrowego trybu życia. Przed rozpoczęciem przyjmowania suplementów diety powinniśmy także sprawdzić to, jak dane substancje są przyjmowane w naszym organizmie – to, że dany producent twierdzi, że w danych tabletkach jest 1200mg magnezu wcale nie oznacza, że dokładnie taką ilość przyjmie nasz organizm!
Czy można przedawkować suplementy diety?
Decydując się na dodatkową suplementację naszego organizmu powinniśmy być świadomi konsekwencji, jakie to za sobą niesie. W tym wypadku ważne jest regularne wykonywanie badań okresowych, by mieć pewność, że nie przesadzamy w drugą stronę i z niedoborów nagle przechodzimy w nadmiar. Pamiętajmy, że co za dużo to niezdrowo! Przedawkowanie witamin to nie żart i może mieć bardzo poważne skutki uboczne, takie jak osłabienie organizmu, bóle głowy, utrata apetytu, a w poważniejszych wypadkach nawet krwotoki, zaburzenia pracy serca czy uszkodzenie nerek.
Zalety brania suplementów diety
Oczywiście stosowanie suplementów diety ma także wiele zalet, dzięki którym tak wiele osób po nie sięga. Często w okresie jesienno-zimowym mówi się o suplementacji witaminą C, wspomaga ona odporność, jest antyoksydantem, zwiększa przyswajanie żelaza, dzięki czemu chroni nas przed anemią. Nasze ciało nie jest w stanie samo jej wytworzyć dlatego ważne jest jej dostarczanie, kiedy brakuje jej w naszej diecie. W tym samym okresie warto jest także pomyśleć o suplementacji witaminy D, ponieważ nasza skóra syntezuje ją ze słońca, a jak wszyscy wiemy w zimie niestety nam go brakuje. Jeśli pijemy dużo kawy lub mocnej herbaty w ciągu dnia, albo jesteśmy narażeni na stres powinniśmy zwrócić uwagę na ilość magnezu w naszym organizmie, jeżeli zdecydujemy się na jego suplementację najlepiej wybrać opcję z witaminą B6, która wspomaga jego przyswajanie. Jeśli chcemy poprawić kondycję swoich włosów, paznokci czy skóry powinniśmy zainteresować się biotyną, czyli inaczej witaminą H lub B7, pamiętajmy jednak, że niedobory tej substancji u ludzi występują raczej rzadko, a co za tym idzie – jeśli w naszym organizmie jest wystarczająca ilość biotyny efekty jej dodatkowej suplementacji nie będą tak spektakularne jak sugerują producenci.