Uprawiasz sport i częste treningi to dla Ciebie przyjemność? Nieustannie zastanawiasz się jak urozmaicać swoją dietę? Częstochowa oferuje najlepszy catering dietetyczny dla sportowców! Dieta sportowca powinna być odpowiednio zbilansowana, ponieważ sukces składa się w 30% z treningów a aż w 70% z diety. Wybierz odpowiedni wariant diety dla siebie — pyszne dania diety pudełkowej są na wyciągnięcie ręki! Czy trenujesz zawodowo, czy rekreacyjnie warto zasięgnąć porady dietetyka, który dobierze idealny jadłospis, uwzględniając właściwy bilans kaloryczny. Nie zamykaj się na monotonne posiłki — spróbuj różnorodności!

Znaczenie posiłku po treningu

Po zakończonym treningu nie można zapomnieć o pełnowartościowym posiłku. Wiele osób, pragnących schudnąć pomija posiłek potreningowy, myśląc, że utrudni on odchudzanie… Nic bardziej mylnego! Co najlepiej jeść po ćwiczeniach? Taki posiłek powinien zawierać łatwo przyswajalne węglowodany i białka oraz małą ilość tłuszczów. Odpowiednio zbilansowane danie ma ogromny wpływ na proces kształtowania sylwetki oraz regeneracje organizmu. Umożliwia hamowanie katabolizmu mięśniowego powstałego w wyniku wysiłku fizycznego. Niezwykle istotne jest, aby posiłek spożywany po treningu zawierał składniki, które zoptymalizują efekty planu treningowego.

Pamiętajmy, że najlepiej dostarczyć organizmowi węglowodanów jak najszybciej to możliwe. Pierwsze dwie godziny po zakończeniu treningu to czas, w którym regeneracja jest szybsza. Jeśli trenujemy wieczorem — nie można się objadać, ponieważ ma to negatywny wpływ na sen oraz proces trawienny.

Co jeść po treningu?

Pełnowartościowe białko ma największe znaczenie w opracowywaniu masy mięśniowej. Najczęściej dostarczane w postaci shake’ów z odżywki białkowej, jest to szybki i wysoko przyswajalny sposób na dostarczenie organizmowi odpowiedniej ilości białka po treningu. Białko znajdziemy również w chudym mięsie, jajach, przetworach mlecznych oraz nasionach roślin strączkowych.

Dodatek w postaci owoców to niezwykle istotne węglowodany, które uzupełniają zapasy glikogenu. Tworząc lekkostrawny i dobrze przyswajalny posiłek należy pamiętać o ograniczeniu ilości dodawanego do niego tłuszczu. Jeśli chcemy schudnąć — nie można zapomnieć o wliczaniu wszystkich posiłków do dobowego bilansu kalorycznego, który powinien być zachowany na poziomie ujemnym.

Propozycje posiłków potreningowych

Posiłek po treningu powinien dostarczać odpowiednią ilość niezbędnych makroskładników, które korzystanie wpływają na regenerację mięśni po wysiłku fizycznym. Dobrym przykładem posiłku potreningowego mogą być owoce z jogurtem, koktajle, makaron, kasza, ryż z dodatkiem chudego mięsa oraz warzyw, jak również placki np. z kaszy jaglanej. Większości początkujących miłośników sportu obawia się, że zdrowa dieta to nudna dieta. Możliwości jest wiele, łączmy różne składniki tworząc nowe inspirujące dania, nie bójmy się tego!

Jeśli zależy nie na masie, a na redukcji nie bój się spożywać białka i bogatych posiłków potreningowych. Przykładowo dobrym rozwiązaniem będą kanapki z chudym mięsem, sałatki pełne warzyw, owocowe koktajle, ryby, kasza jaglana.

Dieta dla sportowca – catering Częstochowa

Gdy brak pomysłów na komponowanie zdrowych posiłków — idealnym rozwiązaniem będzie dieta pudełkowa. Dieta sport to jeden z wariantów cateringu dietetycznego w Częstochowie. Jeśli masz dosyć wyliczania makroskładników oraz kaloryczności każdego posiłku to wybór diety pudełkowej będzie najlepszą decyzją. Dietetyk, przygotowując plan żywieniowy uwzględnia szczególne potrzeby sportowców, wynikające z ich intensywnego trybu życia. Wystarczy postawić sobie cel do osiągnięcia a dietetycy zajmą się resztą. Kluczem do wymarzonej sylwetki jest właściwe jedzenie, a przede wszystkim jego kaloryczność.