Detoks – kilka słów o dietetycznym trendzie oczyszczania organizmu

Zmęczenie, osłabienie, problemy z koncentracją, trudności w zrzuceniu wagi – to problemy, z którymi mierzy się na co dzień wielu z nas. Już od dłuższego czasu w mediach szaleje moda na wszelkiego rodzaju diety detoks, które mają za zadanie oczyścić nasz organizm z zalegających w nim toksyn i tym samym wyleczyć nas ze wszystkich tych dolegliwości. Trwają zazwyczaj od 2 dni do tygodnia i polegają na wykluczaniu ze swojej diety wielu substancji odżywczych. Niektóre opierają się tylko na sokach, inne po prostu na jednym wybranym składniku, np. kaszy jaglanej czy jabłkach. Czy tego rodzaju działania naprawdę przynoszą zbawienne efekty dla naszego organizmu, czy raczej odwrotnie – to po prostu trend, przez który zmarnujemy pieniądze i jedyne, co z niego będziemy mieli to rozczarowanie.

Detoks sokowy

To aktualny hit, jeśli chodzi o oczyszczanie organizmu z toksyn. Polega on na tym, że na kilka dni zastępujemy wszystkie nasze posiłki sokami, składającymi się z połączenia warzyw i owoców, ma to pomóc w szybkim pozbyciu się z organizmu toksyn, ułatwić schudnięcie i poprawić kondycję naszego organizmu. Płynne pokarmy są szybciej trawione przez nasz organizm, a także według niektórych jest to lepszy sposób dostarczania naszemu organizmowi witamin i minerałów. Często detoks sokowy traktowany jest jako wstęp do nowej, lepszej i zdrowszej diety, takie wyzerowanie organizmu, by od teraz karmić go już tylko zdrowo. Ma on jednak swoje wady i niebezpieczeństwa. Nagłe przejście z naszej zwykłej diety na zaledwie kilka szklanek soków dziennie, co, nie oszukujmy się, jest głodówką, może być dużym szokiem dla naszego organizmu, późniejsze „przyzwyczajanie” go przez zaledwie kilka dni do takiego spartańskiego trybu, po czym powrót do normalnej kaloryczności potraw, to jedynie sposób na szybki efekt jojo i spowolnienie naszego metabolizmu.

Detoks sokowy jest tak popularny, ponieważ główną rolę odgrywa w nim błonnik, który przez wielu uważany jest za magiczny środek dla osób starających się zrzucić zbędne kilogramy. Jest w tym ziarnko prawdy. Błonnik pokarmowy wspiera pracę naszych jelit, a  dodatkowo sprawia, że jesteśmy o wiele dłużej syci, dzięki czemu unikamy podjadania. Z drugiej jednak strony błonnik także można przedawkować, pierwszym tego skutkiem będą zaparcia i inne problemy gastryczne. Błonnik utrudnia także wchłanianie do naszego organizmu wapnia, magnezu, żelaza, cynku i miedzi.

Czy mój organizm potrzebuje detoksu?

Prawda jest taka, że nie istnieją rzetelne badania naukowe, które potwierdziłyby skuteczność detoksu, tak samo nie możemy być do końca pewni, czy tego typu działania pomogą nam zrzucić zbędne kilogramy. Jedno jest pewne – nie ma dróg na skróty. Jeśli chcemy być zdrowi, musimy zdrowo się odżywiać i dbać o swój organizm. Błonnik, witaminy i minerały znajdujące się w sokach mają za zadanie jedynie wspierać nasze narządy, które zostały przystosowane do tego, by pozbywać się z naszych organizmów substancji, które są w nim niepożądane. Oczywiście, jeśli nasz sposób żywienia opiera się głównie na wysoko przetworzonych potrawach, dostarczamy mu za mało makro- i mikroelementów, to nie mamy co się dziwić, że czujemy się źle, nasza skóra jest szara, mamy migreny czy problemy z koncentracją. Prawda jest niestety taka, że w tym wypadku nie wystarczą dwa dni na magicznej diecie, żebyśmy poczuli się lepiej, bo na zdrowie nie ma cudownych sposobów. Zwiększenie ilości warzyw, owoców i nisko przetworzonych produktów z pewnością na dłuższą metę poprawi nasze samopoczucie, ale musi być to zaplanowana z głową. Najczęściej potrzebna jest zmiana naszego trybu życia, a nie kilkudniowy trend znaleziony w magazynie. Jeśli chcemy poprawić nasz stan zdrowia i kondycję, w pierwszej kolejności powinniśmy udać się do dietetyka i lekarza pierwszego kontaktu, by wykonać podstawowe badania, które pozwolą nam określić swój ogólny stan zdrowia.

Detoks – to w końcu jak z nim jest?

Ostatecznie detoks na krótką metę nie powinien bardzo nam zaszkodzić, ale z drugiej strony nie jest to cudowny lek na wszystkie dolegliwości. Jeśli chodzi o próby oczyszczania swojego organizmu z toksyn, powinniśmy być świadomi dwóch istotnych rzeczy: nasz organizm reguluje się sam, jest do tego przystosowany, a my możemy jedynie go w tym wspierać, wprowadzając do swojej diety składniki wspomagające pracę jelit, nerek czy wątroby. Z drugiej jednak strony pamiętajmy, że jest wiele substancji, które w odpowiednich ilościach są zbawienne dla naszego zdrowia i samopoczucia, ale już przy większych dawkach mogą je pogorszyć – czyli właściwie stać się dla nas toksyną. Dlatego do wszystkich trendów powinniśmy podchodzić z właściwą dozą rozsądku, wyciągać z nich to, co najlepsze i nie przepłacać za złudne nadzieje.